Dzisiaj jest czwartek, 25 lipca 2024 roku. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny.


Zapora - gm. Czersk - pożar hali produkcyjno-magazynowej

Interwencje OSP Brusy - niedziela, 16 kwietnia 2017 r.

W dniu 16.04.2017 r. kilka minut przed godziną 6:00 zastępy GBA 4/16 MAN oraz GCBA 5/24 Jelcz zostały zadysponowane do pożaru w miejscowości Zapora (gm. Czersk). Na miejscu okazało się, iż pożarem objęty jest budynek produkcyjno-magazynowy konstrukcji szkieletowej.

Działania zastępów polegały przede wszystkim na obronie przyległych budynków oraz ugaszeniu pożaru hali nim objętej. Dodatkowo, w celu zachowania ciągłości podawania środka gaśniczego niezbędne było zorganizowanie punktu czerpania wody - początkowo wodę dowożono, następnie przygotowano magistralę, dzięki której woda przetłaczana była bezpośednio z pobliskiej rzeki na miejsce pożaru (odległość ponad 500 m, wykorzystano zestaw pompowy).

W międzyczasie prowadzono niezbędne prace rozbiórkowe dzięki którym możliwe było punktowe zlikwidowanie zarzewi ognia. Działania utrudniał fakt, iż w hali znajdowało się wiele pojemników z czynnikami chłodniczymi, zestawy spawalnicze, butle gazowe oraz zestawy acetylenowo-tlenowe. Część z butli eksplodowała przed przybyciem zastępów oraz w trakcie prowadzenia działań. 

Wszelkie działania prowadzone były z wykorzystaniem sprzętu ochrony układu oddechowego.

Dwóch pracowników firmy, którzy podjęli działania jeszcze przed dojazdem zastępów zostali lekko poszkodowani - przewieziono ich do Szpitala w Chojnicach.

Łącznie działania prowadzilo 18 zastępów straży Państwowej oraz Ochotniczej z terenu powiatu chojnickiego.

Przyczyny powstania zdarzenia wyjaśnia Policja.

Informacje prasowe:
Wizja Lokalna
Weekend FM
RMF FM
TVP Gdańsk - PanoramaW działaniach udział brały:
JRG Chojnice - GCBA 5/32 Man
JRG Chojnice - GBA 2,5/25 Renault
JRG Chojnice - Grupa operacyjna - 2x SLOp + SDł Iveco
JRG Chojnice - SHD-25 MAN
JRG Chojnice - GCBA 8/50 Renault + zestaw pompowy
JRG Chojnice - SLKw Ford
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - GCBA 5/24 Jelcz
OSP Charzykowy - GCBA 5/24 MAN
OSP Czersk - GBA 2,5/16 Mercedes
OSP Czersk - GCBA 6/32 Jelcz
OSP Kosobudy - GLM 8 Ford
OSP Krzyż - GCBA 6/32 Jelcz
OSP Męcikał - GBA 2,5/16 Mercedes
OSP Rytel - GBA 2,5/16 Star
OSP Rytel - SLRt Ford
OSP Pawłowo - GLBA 0,4/6 + przyczepa wężowa
Zespół Ratownictwa Medycznego "P" Brusy
Policja Chojnice

Dodatkowo zastępy z OSP Ogorzeliny i OSP Charzykowy (GLBARt) zabezpieczały operacyjnie JRG Chojnice.


<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 7392 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 344 760