Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024 roku. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny.


Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Z życia jednostki - niedziela, 11 listopada 2018 r.

W niedzielę, 11 listopada, mieszkańcy miasta i gminy, świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Brusach. Następnie przemarszem, z udziałem biało-czerwonej flagi, przemaszerowano na cmentarz ofiar zbrodni hitlerowskich, gdzie oddano hołd ofiarom poległym i pomordowanym w latach 1939-1945. Okolicznościowe przemówienie w tym miejscu wygłosił burmistrz Brus Witold Ossowski. Na zakończenie, wspólnie z orkiestrą i zespołem Krëbane, zaśpiewano Rotę.

Kolejnym przystankiem gminnego marszu niepodległości był skwer przy ośrodku zdrowia w Brusach. Odbyło się tam odsłonięcie pomnika upamiętniającego deportowanych w 1945 roku mieszkańców gminy Brusy do Związku Sowieckiego. Pomnik odsłonił pan Marian w asyście burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, przewodniczącej Rady Miejskiej w Brusach Beaty Zblewskiej i prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddziału w Brusach Stanisława Kobusa. Monument poświęcił ks. Henryk Różańśki, następnie złożono kwiaty i na zakończenie wybrzmiała Bogurodzica w wykonaniu orkiestry z bruskiego Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Centralne uroczystości Gminnych Obchodów Święta Niepodległości odbyły się na Placu Jana Pawła II. Rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Wspólny śpiew prowadzili zespół Krëbane i Chór Lutnia. Po hymnie nastąpił symboliczny wystrzał armatni. Ważnym elementem uroczystości była brama powitalna, wzorowana na bramach witających Wojsko Polskie w 1918 r. Na bramie tej umieszczono też symboliczną datę 1920 r., bowiem Brusy niepodległość odzyskały 2 lata później niż Polska. Brama ta jako symbol odzyskania niepodległości pozostanie w parku na stałe. Do 1920 r. nawiązywało też gminny marsz niepodległości, który przeszedł między innymi ulicą 2 lutego w Brusach. Jej nazwa upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Brusy.


<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1398 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 326 478