Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024 roku. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona.






Jestem świadkiem wypadku - co robić?

1. Nie zatrzymuj się, jeśli na miejscu są już służby ratunkowe! Jeśli na miejscu zdarzenia potrzebne będą dodatkowe ręce do roboty - pracujące na miejscu służby ratunkowe na pewno to zasygnalizują. Robienie sztucznego tłoku, gapiostwo naprawdę przeszkadza podczas prowadzenia działań.

2. Jeśli znalazłeś się na miejscu wypadku jako pierwszy, zatrzymaj swój pojazd w bezpiecznym miejscu, nie blokuj dojazdu. Wyłącz swój silnik, włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy, zabierz ze sobą apteczkę.

3. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze - załóż rękawiczki lateksowe, które znajdują się w Twojej apteczce. Działaj zdecydowanie, szybko, ale mimo wszystko - ostrożnie. Nie daj sie ponieść emocją, Twoje działania są w tej chwili najważniejsze.

4. Jeśli na miejscu nie ma zagrożenia wybuchu, zsunięcia się pojazdu ze skarpy, zbocza itp., samochód nie stoi na torach, na które może nadjechać pociąg lub gdy nie istnieje konieczność podjęcia reanimacji (brak oddechu, tętna) - nie przemieszczaj poszkodowanych! Udzielaj pomocy w samochodzie - wydobyciem poszkodowanych zajmą się służby ratunkowe.

5. Powiadom służby ratunkowe. Podaj dokładną lokalizację wypadku, ilość i stan poszkodowanych. Nigdy nie rozłączaj się jako pierwszy! Wybierz numer alarmowy 998 lub 999.

6. Oceń stan poszkodowanych. Jeśli brak jest obecnego tętna i oddechu - rozpocznij ewakuację poszkodowanego.

7. Jeśli nastąpiła konieczność reanimacji - wykonuj 30 ucisków na środkową część klatki piersiowej na głębokość ok. 3-4 cm, z częstotliwością 100/minutę, następnie, jeśli jest to możliwe - wykonuj po 2 wdechy ratownicze. Czynności te powtarzaj do przybycia pomocy lub uzyskania przez poszkodowanego oddechu. Więcej na temat prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej...

8. Chroń poszkodowanego przed wyziębieniem - okryj go kocem, płaszczem.

9. Nie przesuwaj pojazdu, który uległ wypadkowi/kolizji. Nie usuwaj szkieł oraz innych uszkodzonych fragmentów (chyba, że blokują Ci dostęp do poszkodowanego). Pozostań na miejscu wypadku aż do przybycia słuzb ratunkowych.

Pamiętaj, najważniejsze na miejscu wypadku są pierwsze minuty! Od Ciebie zależeć może bardzo dużo!



Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 301 382