Dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku. Imieniny Danuty, Jana, Janiny.


Nowy pojazd w OSP Brusy

Z życia jednostki - niedziela, 24 stycznia 2016 r.

Bruska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała nowo zakupiony samochód ratowniczo-gaśniczy - GBA 4/16 na podwoziu MAN zabudowany przez firmę Moto-Truck z Kielc. 

Pojazd ma umożliwić szybszy i bezpieczniejszy dojazd do poszczególnych akcji oraz usprawnić niesienie pomocy dzięki specjalistycznemu, nowoczesnemu wyposażeniu. Dodatkowo, dzięki bardzo dobrym właściwościom terenowym, pojazd ten będzie w stanie poruszać się w ciężkim terenie (piaszczyste, grząskie drogi, leśne drogi pokryte śniegiem), którego nie brakuje w naszej gminie.

W pojeździe zainstalowano zbiornik wodny o pojemności 4000 litrów oraz autopompę napędzaną z silnika samochodu o wydajności 1600 l/min. Jego załogę stanowi 6 osób - dowódca, kierowca oraz czterech ratowników. Na wyposażenie samochodu składa się pełna armatura wodno-pianowa pozwalająca na zwalczanie pożarów oraz specjalistyczny sprzęt służący do niesienia pomocy podczas innych zdarzeń, taki jak np. najnowszy zestaw narzędzi hydraulicznych firmy Weber Hydraulik, w skład którego wchodzą urządzenia o najwyższych parametrach, co przekładać będzie się na skuteczność i szybkość działań. Szczegółowe informacje na temat pojazdu pojawią się niebawem w dziale wyposażenie.

Gmina Brusy na ten cel przeznaczyła ok. 480 tys. zł. Zakup dofinansowały Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem Wojewódzkiego Zarządu OSP RP 150 tys., Komenda Główna PSP RP 100 tys., Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy ok. 24 tys., Województwo Pomorskie ok. 21 tys., Powiat Chojnicki 20 tys, OSP Brusy ok. 870 zł. Całość kwoty wyniosła ok. 795 tys. zł.
 
Warto też dodać, że w ubiegłym roku jednostki wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego OSP Brusy i OSP Leśno zostały doposażone w defibrylatory automatyczne (AED) PHILIPS HeartStart FRx (z trybem pediatrycznym oraz treningowym). Urządzenia te znacząco zwiększają szanse na przywrócenie krążenia wśród osób, u których doszło do jego zatrzymania w wyniku np. zawału mięśnia sercowego lub ciężkiego urazu. Koszt wyposażenia wyniósł 15 tys. z czego Gmina Brusy przekazała 8 400 zł. Dodatkowe dofinansowanie otrzymano z Zarządu Wojewódzkiego OSP RP i 1% dla OSP Brusy.

Aktualnie trwa dozbrajanie samochodu w dodatkowe, niezbędne sprzęty i najprawdopodobniej już w najbliższych dniach zostanie włączony do podziału bojowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach. Oficjalna uroczystość przekazania pojazdu połączona z ceremonią wręczenia nowego sztandaru odbędzie się w marcu 2016 roku - o dokładnym terminie poinformujemy na łamach naszej strony internetowej.

Opisywany pojazd zastąpił samochód GCBA 6/32 Jelcz, który odszedł na zasłużoną "emeryturę".

Więcej szczegółów już wkrótce!

Foto: Brusy.pl


<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 2321 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 335 116