Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 roku. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli.


Pożar sterty drewna w Lubni

Interwencje OSP Brusy - poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r.

Wczoraj, tj. 12.04.2020 kilkanaśnie minut przed godziną 21:00 zastępy GBA 4/16 i GCBA 5/24 zadysponowane zostały do pożaru lasu w miejscowości Lubnia.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się sterta zrębu o objętości ponad 1000 m3 oraz otaczająca go ściółka. Sytuacja była o tyle poważna, że zagrożony był jeden z budynków mieszkalnych znajdujący się w niedużej odległości od miejsca pożaru. Na miejsce natychmiast podano około 5 prądów wody. Ze względu na duże zapotrzebowanie wody oraz niskie ciśnienie w sieci wodociągowej, dowożono wodę z innych miejsc za pomocą samochodów pożarniczych oraz cysterny wynajętej przez Nadleśnictwo Przymuszewo. Zorganizowano także punkt poboru wody na jeziorze Kły, który nadzorowany był przez OSP Kosobudy. Niezwykle pomocna okazała się, użyta w końcowej fazie akcji gaśniczej, ładowarka teleskopowa, której to operator przegarniał spaloną stertę drewna. W ten sposób udało się odsłonić ukryte zarzewia ognia.
Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, budowie 5 linii gaśniczych na teren pożaru, zogranizowaniu punktu czerpania wody na jeziorze Kły, dowożeniu wody dla zastępów działających w natarciu, przelaniu pogorzeliska oraz dogaszeniu stosu.
Działania zastępów trwały około 3 godziny. W czasie akcji ruch na trasie Lubnia-Wiele był częściowo utrudniony.W działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - GCBA 5/24 Jelcz
OSP Leśno - GCBA 5/32 Jelcz
OSP Leśno - GLBA 1/1 Iveco
OSP Lubnia - GCBA 5/32 Jelcz
OSP Lubnia - GBA 2,5/8 Mercedes
OSP Czapiewice - GLAM 8/8 Opel
OSP Czarnowo - GBA 2,5/16 Star
OSP Małe Chełmy - GAM 8/8 Mercedes
OSP Czyczkowy - GBA 3/24 Renault
OSP Wiele - GBA 2,5/16 Mercedes
OSP Kosobudy - GLM 8 Ford + przyczepka wężowa
OSP Charzykowy - SLRR Ford Ranger
JRG Chojnice - GCBA 8/50 Renault
JRG Chojnice - Grupa operacyjna
Policja Brusy
Nadleśnistwo Przymuszewo

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1696 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 333 135