Dzisiaj jest czwartek, 25 lipca 2024 roku. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny.


Pożar w klasztorze w Orliku

Ćwiczenia, szkolenia i pokazy - wtorek, 4 sierpnia 2020 r.

Dziś, tj. 04.08.2020 około godziny 10:00 zastępy GBA 4/16 i SHD 21 zadysponowane zostały do pożaru w klasztorze Sióstr Franciszkanek w miejscowości Orlik.

Po przyjeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia okazało się, że płonie pomieszczenie w piwnicy jednego z budynków na terenie klasztoru. Okazało się również, że pomimo ewakuacji personelu brakuje kilku sióstr, które pracowały w rejonie pożaru. Sytuacja była również niebezpieczna dlatego, że pożar bardzo szybko się rozprzestrzeniał i stwarzał realne zagrożenie dla kaplicy klasztornej. Do miejsca pożaru natychmiast skierowano dwie roty z OSP Brusy i OSP Leśno wyposażone w środki ochrony dróg oddechowych. Zadaniem roty z leśnieńskiej jednostki było przeszukanie pomieszczeń piwnicznych w poszukiwaniu zaginionych sióstr oraz ewakuowaniu ich ze strefy zagrożenia. Rota z naszej jednostki zajęła się natomiast działaniami gaśniczymi. Ze względu na dynamikę pożaru KDR podjął decyzję o chłodzeniu konstrukcji dachu za pomocą armatki wodnej umieszczonej na podnośniku. Ewakuowanym kobietom udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a następnie przekazano je pod opiekę ZRM. 
Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozpoznaniu, odnalezieniu i ewakuacji zaginionych osób, budowie linii gaśniczej do miejsca pożaru oraz jego ugaszeniu, schładzaniu elementów konstrukcyjnych dachu budynku i udzieleniu KPP poszkodowanym. 

Tak brzmiał scenariusz dzisiejszych ćwiczeń na terenie klasztoru w Orliku. Celem szkolenia była weryfikacja gotowości bojowej jednostek OSP z terenu gminy Brusy, przygotowanie obiektu oraz terenu do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, doskonalenie zasad wspóldziałania jednostek oraz doskonalenie zasad użycia sprzętu specjalistycznego.
Ćwiczenia trwały około 1,5 godziny.
Nikt nie został ranny 😉


Fot. dh J. Szmaglik, dh D. PeplińskiW działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - SHD 21 Star
OSP Leśno - GCBA 5/32 Jelcz
OSP Lubnia - GCBA 5/32 Jelcz
OSP Czapiewice - GLAM 8/8 Opel
JRG Chojnice - GCBA 8/50 Renault
JRG Chojnice - grupa operacyjna KPPSP Chojnice - nadzór ćwiczeń

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1421 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 344 749