Dzisiaj jest poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku. Imieniny Danuty, Jana, Janiny.


Pożar budynku mieszkalnego w Brusach

Interwencje OSP Brusy - wtorek, 17 listopada 2020 r.

Dziś, tj. 17.11.2020 kilkanaście minut przed godziną 3:00 zastępy GBA 4/16, GCBA 5/24 i SH 21 zadysponowane zostały do zadymienia w budynku mieszkalnym w naszej miejscowości.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że zadymienie spowodowane jest pożarem, do którego doszło w jednym z pomieszczeń budynku. W budynku przebywały 4 osoby, które opuściły dom o własnych siłach.
Po wykonaniu rozpoznania oraz odłączeniu zasilania w budynku do działań skierowana została rota pierwsza wyposażona w APB, linię gaśniczą i kamerę termowizyjną. Jej zadaniem było zlokalizowanie oraz ugaszenie głównych ognisk pożaru jak i również przeszukanie piętra w poszukiwaniu osób poszkodowanych. Działania utrudniało bardzo gęste zadymienie.

Po wykonaniu głównych zadań do akcji skierowana została druga rota wyposażona w APB, której zadaniem było wsparcie roty pierwszej w wyrzucaniu nadpalonych elementów wyposażenia mieszkania. Ze względu na to, że konstrukcja obiektu wykonana była w dużej mierze z materiałów łatwopalnych konieczne okazało się wykonanie prac rozbiórkowych, które to ujawniły ukryte zarzewia ognia. W międzyczasie rozpoczęto wentylację budynku przy użyciu agregatu oddymiającego.

Następnie, decyzją KDR, zastęp GBA 4/16 wyznaczony został do dozoru obiektu na wypadek ujawnienia się nowych zarzewii ognia.

Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w budynku, budowie linii głównej i gaśniczej do terenu pożaru, lokalizacji i ugaszeniu głównych zarzewii pożaru, wyrzuceniu nadpalonych i tlących się elementów wyposażenia mieszkania na zewnątrz, wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych, wentylacji budynku oraz dozorze na wypadek pojawienia się nowych zarzewii ognia.

Po około 5 godzinach ostatni zastęp powrócił do koszar. Tym samym działania zostały zakończone.

Przyczyny pożaru wyjaśnia policja.W działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - GCBA 5/24 Jelcz
OSP Brusy - SH 21 Star
OSP Czarnowo - GBA 2,5/16 Star
OSP Czyczkowy - GBA 3/24 Renault
JRG Chojnice - GBA 2,5/25 Renault
JRG Chojnice - Grupa operacyjna
KPPSP Chojnice - Grupa operacyjna
Policja Brusy
Pogotowie energetyczne

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1630 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 335 163