Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 roku. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli.


Pożar budynku w Brodzie

Interwencje OSP Brusy - poniedziałek, 1 marca 2021 r.

Wczoraj. tj. 28.02.2021 kilka minut po godzinie 21:30 zastępy GBA 4/16, GBA 4,1/30/4 i SHD 21 zadysponowane zostały do pożaru budynku w miejscowości Broda.

Już w trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia otrzymaliśmy informację, że ogniem objęty jest drewniany budynek, a w jednym z pomieszczeń znajduje się butla z gazem propan-butan.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastaliśmy budynek w całości objęty pożarem. Z racji zagrożenia eksplozją początkowe działania prowadzone były z bezpiecznej odległości. Do miejsca pożaru natychmast skierowano 3 roty wyposażone w sprzęt ochrony układu oddechowego oraz linię gaśniczą. Dość szybko dał o sobie znać problem z dostępnością wody. W tym celu zorganizowany został punkt czerpania wody z pobliskiej rzeki. 
Działania gaśnicze prowadzone były z zewnątrz ze względu na ryzyko zawalenia się konstrukcji. Po ugaszeniu większych zarzewii ognia przystąpiono do przeszukania pomieszczenia wskazanego przez dozorcę budynku jako miejsce przechowywania butli. Po odnalezieniu została ona wyniesiona oraz schłodzona. Przystąpiono następnie do prac rozbiórkowych, dzięki którym uwidocznione zostały ukryte ogniska pożaru. W końcowej fazie działań przelano pogorzelisko.
Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu i rozpoznaniu miejsca zdarzenia, budowie 3 linii gaśniczych do miejsca pożaru, ugaszeniu pożaru, organizacji punktu czerpania wody, wyniesieniu i schłodzeniu butli z gazem, wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych, przelaniu pogorzeliska oraz ustaleniu ewentualnych zarzewii za pomocą kamery termowizyjnej.
Po około 5 godzinach zastępy wróciły do koszar. W wyniku pożaru nikt nie został poszkodowany. Przyczyny zdarzenia wyjaśnia policja.

Niestety pomimo dokładnego przeszukania pogorzeliska dziś, tj. 01.03.2021 około godziny 7:30 zastęp GBA 4,1/30/4 ponownie został zadysponowany na miejsce zdarzenia, ponieważ ponownie doszło do zapłonu jednej ze ścian budynku. Działania polegały na ugaszeniu ognia, usunięciu wierzchniej warstwy elewacji celem dojścia do wnętrza ścian, ugaszeniu ukrytych zarzewii oraz dokładnym przelaniu pogorzeliska.
Po około 1 godzinie zastęp wrócił do koszar.W działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - GBA 4,1/30/4 MAN
OSP Brusy - SHD 21 Star
OSP Kosobudy - GLM 8 Ford
OSP Czyczkowy - GBA 3/24 Renault
OSP Lubnia - GCBA 5/32 Jelcz
JRG Chojnice - GCBA 8/50 Renault
JRG Chojnice - Grupa operacyjna
Policja Brusy
Pogotowie energetyczne Brusy

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1739 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 333 203