Dzisiaj jest czwartek, 25 lipca 2024 roku. Imieniny Jakuba, Krzysztofa, Walentyny.


Pożar w zakładzie przemysłowym w Brusach

Ćwiczenia, szkolenia i pokazy - czwartek, 14 marca 2024 r.

Dziś, tj. 14.03.2024 około godziny 10:00 zastępy GBA 4/16 i GBA 4,1/30/4 zadysponowane zostały do pożaru zakładu przemysłowego przy ulicy Młyńskiej w Brusach.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do pożaru w kotłowni obiektu. Zakład został ewakuowany jeszcze przed naszym przybyciem. Podczas liczenia pracowników okazało się, że brakuje trzech osób. W wyniku rozpoznania 360 stopni ustalono, że w trakcie ucieczki jeden z pracowników został przygnieciony przez metalową konstrukcję. Po jego uwolnieniu doszło do zatrzymania krążenia. Natychmiast przystąpiono do RKO z wykorzystaniem AED, które przyniosło zamierzony efekt.
Do budynku wprowadzono 3-osobową rotę wyposażoną w linię gaśniczą, kamerę termowizyjną oraz narzędzia burzące. Po dotarciu do miejsca pożaru odnaleziono jedną z osób zaginionych. Po jej ewakuacji wprowadzono drugą rotę, która odnalazła kolejnego, ostatniego zaginionego pracownika, który przytomny został przekazany pod opiekę ZRM. Pożar zlikwidowano. Przez cały okres działań prowadzonych w strefie oddelegowana była rota asekuracyjna RIT realizowana przez OSP Leśno.
Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu i rozpoznaniu miejsca zdarzenia, budowie linii głównej, zasilającej i gaśniczej, wprowadzeniu roty do środka budynku celem zlikwidowania pożaru oraz odnalezieniu pracowników, ewakuacji zaginionych pracowników, ugaszeniu pożaru, uwolnieniu osoby poszkodowanej spod metalowej konstrukcji za pomocą poduszek wysokociśnieniowych, odcięciu elementu, ewakuacji oraz prowadzeniu RKO osoby poszkodowanej i przekazaniu poszkodowanych pod opiekę ZRM.

Tak wyglądały dzisiejsze ćwiczenia w zakładzie Zibi Steel, których celem było doskonalenie taktyki działań ratowniczo - gaśniczych podczas zdarzeń w zakładach przemysłowych, w tym ratowanie zdrowia i życia osób oraz mienia. 

Ćwiczenia były bardzo dynamicznie ich charakter często wymuszał na Kierującym Działaniem Ratowniczym zmianę przyjętego założenia taktycznego.
Po zakończonej części praktycznej, odbyło się podsumowanie ćwiczeń i poczęstunek w postaci grochówki ufundowanej przez firmę Zibi Steel za co serdecznie dziękujemy. W działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - GBA 4,1/30/ MAN
OSP Leśno - GBA 4,6/16 MAN
JRG Chojnice - GBA 3/24 MAN
OSP Czyczkowy - GCBA 5/32 Jelcz
JRG Chojnice - Grupa operacyjna
KP PSP Chojnice - Grupa operacyjna

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1329 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 344 795