Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024 roku. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny.


Tragiczny pożar w Kosobudach - Wybudowanie

Interwencje OSP Brusy - poniedziałek, 1 sierpnia 2016 r.

Dzisiaj około godziny 1:38 w nocy do Stanowiska Kierowania KP PSP w Chojnicach wpłynęło zgłoszenie z Wojewódzkiego Stanowiska Kierowania w Gdańsku o pożarze budynku jednorodzinnego w miejscowości Kosobudy – Wybudowanie, w którym to miały znajdować się dwie osoby poszkodowane. Dyżurny SK KP PSP natychmiast zadysponował trzy zastępy naszej jednostki GBA 4/16 MAN, GCBA 5/24 oraz SLRT Ford Transit, a także dwa zastępy PSP Chojnice oraz Oficera Operacyjnego na miejsce pożaru.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, iż pożarem objęta była część budynku, a płomienie wydostawały się już przez połacie dachu. Kilka chwil przed naszym przybyciem dojechał na miejsce pożaru patrol Policji z Brus, który to dokonał wstępnego rozpoznania gdzie znajdować się mogą poszkodowane osoby. To właśnie dzięki Policjantom ratownicy wyposażeni w sprzęt ODO mogli szybko zlokalizować uwięzione w pożarze osoby i ewakuować je na zewnątrz budynku w bezpieczne miejsce, następnie przekazać poszkodowanych Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który przybył na miejsce razem z naszymi zastępami. Poszkodowanej kobiecie oraz mężczyźnie natychmiast została udzielona pomoc medyczna przy współpracy ZRM oraz strażaków. Kobieta oraz jej córka, która wezwała pomoc, zostały odwiezione do Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, natomiast mężczyzny, pomimo kilkudziesięciominutowej reanimacji, nie udało się uratować.

W pierwszej kolejności działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu prądu elektrycznego w budynku, ewakuacji dwóch osób z płonącego budynku, podaniu czterech prądów wody w natarciu, ugaszeniu pożaru przy jednoczesnym użyciu kamery termowizyjnej, przewietrzeniu budynku za pomocą wentylatora osiowego, wyniesieniu spalonych elementów wyposażenia domu oraz wykonaniu prac rozbiórkowych przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego, oświetleniu miejsca objętego działaniami, a także zbudowaniu linii zasilania wodnego z pobliskiego hydrantu. Działania zastępów trwały około trzech godzin.

Przyczyny pożaru pod nadzorem Prokuratora oraz biegłego z zakresu pożarnictwa wyjaśnia Policja.W działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
OSP Brusy - GCBA 5/24 Jelcz
OSP Brusy - SLRt Ford Transit
JRG Chojnice - GCBA 5/32 Man
JRG Chojnice - GCBA 8/50 Renault Kerax
JRG Chojnice - Oficer Operacyjny
Zespół Ratownictwa Medycznego "P" Brusy
Zespół Ratownictwa Medycznego "S" Czersk
Policja Brusy
Policja Chojnice
Prokurator

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 4432 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 326 448