Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 roku. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli.


DW 235 –wypadek cysterny przewożącej paliwo.

Interwencje OSP Brusy - czwartek, 1 grudnia 2016 r.

Dziś w nocy, kilkanaście minut po godzinie pierwszej zastęp naszej jednostki GBA 4/16 MAN zadysponowany został do zdarzenia drogowego w pobliżu miejscowości Męcikał.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, iż na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych – oblodzenia jezdni, doszło do poślizgu, a następnie złamania i wypadnięcia z drogi ciągnika siodłowego marki MAN z cysterną, w której przewożony było około 30.000 litrów oleju napędowego. Natychmiast przystąpiono do zabezpieczenia i rozpoznania miejsca zdarzenia oraz pojazdu pod kątem rozszczelnienia cysterny i ewentualnego wycieku paliwa, a także udzielenia pomocy medycznej kierowcy ciężarówki przez przybyły na miejsce ZRM, który na skutek odniesionych obrażeń odwieziony został do szpitala specjalistycznego w Chojnicach. Natomiast cysterna na szczęście nie uległa rozszczelnieniu, jedynie została uszkodzona zewnętrzna powierzchnia płaszcza cysterny. Następnie w porozumieniu z przewoźnikiem zadysponowano drugi zestaw z cysterną w celu przepompowania paliwa, a także ciężkiego holownika w celu wydobycia uszkodzonego zestawu z pobocza drogi i jego odholowania.

Ze względu na odległość, jaką miał do przebycia zastępczy ciągnik siodłowy z cysterną (około 200 km), czas przepompowania paliwa, podjęcia próby wydobycia pojazdu z pobocza, a po jego odholowaniu uprzątnięcia odcinaka jezdni, działania trwały ponad osiem godzin. Droga w tym miejscu kilkakrotnie była blokowana w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracującym na miejscu służbom.W działaniach udział brały:
OSP Brusy - GBA 4/16 MAN
JRG Chojnice - GLBA 1/1 Iveco
JRG Chojnice - GBA 2,5/25 Renault
JRG Chojnice - Grupa operacyjna
OSP Męcikał - GBA 2,5/16 MERCEDES
Zespół Ratownictwa Medycznego "P" Brusy
Policja Brusy
Policja Chojnice

<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 2917 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 333 155