Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2024 roku. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny.


Nowy samochód w podziale naszej jednostki

Z życia jednostki - niedziela, 17 stycznia 2021 r.

W dniu 14.01.2021 około godziny 20:30 odbyło się powitanie naszego nowego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego. Do naszego miasta wprowadzony został w asyście pięciu naszych zastępów oraz zastępów z OSP Charzykowy, OSP Leśno i OSP Męcikał. Nie zabrakło również popularnych na tego typu wydarzeniach flar. Tradycyjnie "ochrzczono" go szampanem.

Nowy pojazd to średni wóz ratowniczo-gaśniczy na niespotykanym w polskim świecie pożarniczym podwoziu MAN TGM 18.290. Posiada silnik o mocy 290 koni mechanicznych oraz automatyczną, 12-biegową skrzynię biegów. Samochód został wyposażony w pojedyncze koła i napęd 4x4, dzięki którym podniesiono jego możliwości terenowe. Zabudowa aluminiowo-kompozytowa wykonana została przez firmę Wawrzaszek ISS z Bielska-Białej. Mieści ona zbiornik na wodę o pojemności 4000 l, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 400 l, autopompę RUBERG EH40 o wydajności 2400 l/min, działko wodno-pianowe o wydajności 2400 l/min oraz maszt oświetleniowy FireCo.
Firma wyposażyła również pojazd w sygnalizację świetlno-dźwiękową, na którą składa się: 6 lamp kierunkowych GAMET SLIM LED, 4 lampy kierunkowe GAMET MAKRO LED, belka sygnalizacyjna oraz fala świetlna marki Axixtech, modulator GAMET GAM 300N, 2 głośniki po 100 W każdy marki GAMET, system dźwięków niskotonowych Whelen Howler. Wyżej wspomniane wyposażenie czyni auto widzialnym i słyszalnym.

Oprócz tego samochód wyposażony został również w m.in.:
- zestaw narzędzi hydraulicznych LUKAS
- około 580 metrów węży tłocznych
- działko przenośne marki Rosenbauer
- motopompę pływającą Aquafast
- agregat prądotwórczy i sprzęt oświetleniowy
- zestaw medyczny PSP-R1 oraz defibrylator AED
- 4 aparaty powietrzne MSA wraz z butlami zapasowymi
Wszystko to sprawia, że zastęp jest samowystarczalny i może prowadzić działania samodzielnie.

Dziękujemy sponsorom i osobom wspierającym za wsparcie przy doposażaniu naszego nowego wozu.

Wszystko niestety ma swoją cenę, ale dzięki mieszkańcom naszej gminy udało się pozyskać 800 tyś. zł z profrekwencyjnego programu "Bitwa o wozy". Na tę kwotę składały się środki z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej - 400 tyś. zł i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku - 400 tyś. zł w ramach programu operacyjnego "Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Część 1) Dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratoniczych". Łączna wartość zadania pt. "Dostawa fabrycznie nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach" wyniosła 929 388 zł. Projekt został dofinansowany również ze środków Gminy Brusy oraz Starostwa Powiatowego w Chojnicach.
Wszystkim zaangażowanym w projekt serdecznie dziękujemy za wsparcie. W szczególności pragniemy podziękować ekipie z firmy WISS za naprawdę wzorową współpracę. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli z Wami współpracować.

Odnośnik do strony NFOŚiGW w Warszawie
Odnośnik do strony WFOŚiGW w Gdańsku
Odnośnik do strony KGPSP w Warszawie
Odnośnik do strony Starostwa Powiatowego w Chojnicach
Odnośnik do strony Urzędu Miasta i Gminy Brusy
Odnośnik do strony Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych

F
ot. M. Piekarski - UG Brusy


<< Poprzedni Następny >>
    Przeczytano 1166 razy

Pokaż więcej...
Licznik odwiedzin: 1 326 427